IKCM20L60GDXKMA1
INFINEON
INFINEON SP001299274
La imagen puede diferir del original
IKCM20L60GDXKMA1
Description: IGBT 600V 20A 1,55V MDIP-24 Fabricante: INFINEON Código de coincidencia (matchcode): IKCM20L60GD Rutronik No.: IGBT1954 Unidad de embalaje: 1 MOQ: 1 Encapsulado: MDIP-24 Presentación: TUBE
Buscar alternativas Hoja de datos
Insertar en lista de proyectos Muestras
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
600 V
IC 25°C
20 A
Configuration
3Ph Open E
Switch type
IGBT
Product group
Cipos Mini
Built in NTC
YES
Automoción
NO
Encapsulado
MDIP-24
RoHS Status
RoHS-conform
Embalaje
TUBE
Artículo fabricante
SP001299274
ECCN
EAR99
Número de tarifa aduanera
País
South Korea
Clave-ABC
A
Plazo de entrega del proveedor
30 Semanas
CIPOS™ Mini 600 V, 20 A three-phase intelligent power module
CIPOS™ Mini 600 V, 20 A three-phase TRENCHSTOP™ IGBT based intelligent power module with open emitter in DIP 36x21D package. It provides fully featured compact inverter solution with DCB substrate to enable excellent thermal performance and higher power capability along with excellent thermal conduction and electrical isolation. EMI performance is optimized for low switching applications.
Summary of Features
- Based on TRENCHSTOP™ IGBT
- 20 A of inverter current rating
- Rugged SOI gate driver technology
- Integrated bootstrap function
- Over current shutdown
- All of 6 switches turn off during protection
- Under-voltage lockout at all channels
- Cross-conduction prevention
- Built-in temperature monitoring
- Motor power rating up to 2400 W at 10 kHz
- UL certified
Benefits
- Optimized performance for low switching applications
- High integrations for easy design and reduced system size
- Increased reliability and system efficiency
- Fully featured with multiple protection functions
- Excellent thermal performance with DCB substrate
Potential Applications
- Home appliances
- Room air conditioners
- Motor control and drives
- Motor control for industrial automation
- Heating ventilation and air conditioning (HVAC)
Realizar consulta o pedido:
Please login
Rutronik24 es un portal de comercio electrónico solo para empresas y clientes corporativos
Precios
Alternativas
INFINEON
INFINEON IKCM30F60GDXKMA1
IKCM30F60GDXKMA1
Semiconductors
  • IGBT 600V 30A 1,55V MDIP-24