IKW30N60DTPXKSA1
INFINEON
INFINEON SP001379684
La imagen puede diferir del original
IKW30N60DTPXKSA1
Description: IGBT 600V 30A 1,6V TO247-3 Fabricante: INFINEON Código de coincidencia (matchcode): IKW30N60DTP Rutronik No.: IGBT2369 Unidad de embalaje: 30 MOQ: 240 Encapsulado: TO247-3 Presentación: TUBE
Buscar alternativas Hoja de datos
Insertar en lista de proyectos Muestras
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
600 V
I(C)
53 A
td(on)
90 ns
td(off)
200 ns
P(tot)
175 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
NO V
Bodydiode
THT
Mounting
TRENCHSTOP
Automoción
NO
Encapsulado
TO247-3
RoHS Status
RoHS-conform
Embalaje
TUBE
Artículo fabricante
SP001379684
ECCN
EAR99
Número de tarifa aduanera
País
China
Clave-ABC
A
Plazo de entrega del proveedor
38 Semanas
Improved performance for switching speed up to 30kHz, 5µsec short circuit and low EMI
The new 600V TRENCHSTOP™ Performance has been developed based on 600V TRENCHSTOP™ IGBT technology. The new IGBT series combines the best trade-off between conduction and switch-off energy with outstanding robustness and excellent EMI behavior.
Summary of Features
  • Lower total switching losses (E ts) i.e. better efficiency IGBT 7% lower E ts for switching speed of 8kHz 11% lower E ts for switching speed of 15kHz
  • Low speed dV/dt switching (<5V/ns)
  • Low EMI
  • Improved cell design for higher reliability
Target Applications
  • Motor control
  • Air conditioning compressors
  • HVAC motor drives
  • UPS
  • Solar power converters
Realizar consulta o pedido:
Please login
Rutronik24 es un portal de comercio electrónico solo para empresas y clientes corporativos
Precios
Follow-up article Unidad de embalaje
Precio por unidad
Disponibilidad
INFINEON
INFINEON IKW30N65ET7XKSA1
IKW30N65ET7XKSA1
IGBT 650V 30A 1.35V TO-247