NRF24L01-REEL7
NORDIC
NORDIC NRF24L01-REEL7
La imagen puede diferir del original
NRF24L01-REEL7
Insertar en lista de proyectos Muestras
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Frecuencia
2400 MHz
Función
Transceive
tasa de datos
1000 kbps
Temperatura operativa
-40 +85 °C
Tensión de alimentación
1,9-3,6 V
Encriptación
N Y/N
P(out)
0 dBm
Automoción
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Embalaje
REEL
ECCN
EAR99
Número de tarifa aduanera
País
Philippines
Clave-ABC
A
Plazo de entrega del proveedor
18 Semanas
The nRF24L01 is a highly integrated, ultra low power (ULP) 2Mbps RF transceiver IC for the 2.4GHz ISM (Industrial, Scientific and Medical) band. With peak RX/TX currents lower than 14mA, a sub μA power down mode, advanced power management, and a 1.9 to 3.6V supply range, the nRF24L01 provides a true ULP solution enabling months to years of battery lifetime when running on coin cells or AA/AAA batteries. The Enhanced ShockBurst™ hardware protocol accelerator additionally offloads time critical protocol functions from the application microcontroller enabling the implementation of advanced and robust wireless connectivity with low cost 3rd-party microcontrollers.
The nRF24L01 integrates a complete 2.4GHz RF transceiver, RF synthesizer, and baseband logic including the Enhanced ShockBurst™ hardware protocol accelerator supporting a high-speed SPI interface for the application controller. No external loop filter, resonators, or VCO varactor diodes are required, only a low cost ±60ppm crystal, matching circuitry, and antenna.
The Nordic nRF24L01 is available in a compact 20-pin 4 x 4mm QFN package.
Features
  • Low cost single-chip 2.4GHz GFSK RF transceiver IC
  • Worldwide license-free 2.4GHz ISM band operation