NRF8002-R1Q32-T
NORDIC
NORDIC NRF8002-R1Q32-T
La imagen puede diferir del original
NRF8002-R1Q32-T
Insertar en lista de proyectos Muestras
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Antenna integra
N Y/N
Weight
0.0635 g
Operating temp.
-40 to +85 °C
Automoción
NO
Encapsulado
QFN32pin
Embalaje
TRAY
País
Philippines
18 Semanas
nRF8002 is a single-chip Bluetooth® low energy peripheral device for proximity solutions. It can interface directly with user input and output devices such as buttons, LEDs, buzzers, or vibrators. It is a highly integrated single-chip Bluetooth low energy IC and includes a fully compliant Bluetooth low energy v4.0 Radio, Link Layer, and Host stack as well as several services and profiles. With peak currents as low as 14.5mA and average currents down to 14μA (for a proximity service using a 1s connection interval), the nRF8002 enables battery lifetimes of months to years from a single coin cell. nRF8002 is a Bluetooth low energy v4.0 application specific design and combines the Radio, Link Layer, Host, Services and Profiles into a single EPL (End Product Listing) enabling designers to easily create new Bluetooth end products without additional listing fees.
The nRF8002 is available in a 32-pin 5 x 5mm QFN package.
Features
  • Cost-optimized solution for Peripheral (Slave) role operation
  • Configurable IOs
  • Fully integrated, low tolerance 32kHz RC oscillator eliminating the need for external 32kHz crystals
Realizar consulta o pedido:
Please login
Rutronik24 es un portal de comercio electrónico solo para empresas y clientes corporativos
Precios
Compatible
EPSON
EPSON Q22FA1280002514
Q22FA1280002514
Passive Components
  • FA-128 32,000000M 8pF 10ppm