STS30-DIS-2.5KS
SENSIRION
SENSIRION 1-101415-01
La imagen puede diferir del original
STS30-DIS-2.5KS
Hoja de datos
Insertar en lista de proyectos Muestras
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Interface
Digital
Top(min)
-40 °C
Top(max)
125 °C
Encapsulado
DFN
Automoción
NO
Vcc(max)
5.5 V
Accuracy
0.3
Technology
Thermostat
Icc
0.8 mA
Vcc(min)
2.4 V
RoHS Status
RoHS-conform
Embalaje
REEL
Artículo fabricante
ECCN
EAR99
Número de tarifa aduanera
País
Switzerland
Clave-ABC
B
Plazo de entrega del proveedor
10 Semanas
The functionality of Sensirion’s STS3x temperature sensor includes enhanced signal processing, two distinctive and user-selectable I²C addresses, and communication speeds of up to 1 MHz. The dual-flat no-leads (DFN) package has a footprint of 2.5 × 2.5 mm² while retaining a height of 0.9 mm. This allows for easy integration of the STS3x series into various applications. Additionally, the wide supply voltage range of 2.15 to 5.5 V and low current consumption (1.7µA typical average current at 1 measurement per second) guarantees compatibility with a wide range of applications.