IKW75N65EH5XKSA1
INFINEON
INFINEON SP001257948
La imagen puede diferir del original
IKW75N65EH5XKSA1
Description: IGBT 650V 75A 1,65V TO247-3 Fabricante: INFINEON Código de coincidencia (matchcode): IKW75N65EH5 Rutronik No.: IGBT2283 Unidad de embalaje: 30 MOQ: 240 Encapsulado: TO-247-3 Presentación: TUBE
Buscar alternativas Hoja de datos
Insertar en lista de proyectos Muestras
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
650 V
I(C)
75 A
V(CEsat)
1.65 V
Encapsulado
TO-247-3
Bodydiode
YES
P(tot)
198 W
Automoción
NO
t(r)
33 nS
td(off)
174 nS
td(on)
28 nS
Montaje
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Tecnología
Trench
Embalaje
TUBE
Artículo fabricante
SP001257948
ECCN
EAR99
Número de tarifa aduanera
País
China
Clave-ABC
A
Plazo de entrega del proveedor
38 Semanas
High Speed 650 V, hard-switching IGBT TRENCHSTOP™ 5 co-packed with RAPID 1 fast and soft anti-parallel diode in a TO-247 package, is defined as "best-in-class" IGBT.
Summary of Features
  • 650 V breakthrough voltage
  • Compared to best-in-class HighSpeed 3 family
  • Factor 2.5 lower Qg
  • Factor 2 reduction in switching losses
  • 200mV reduction in VCEsat
  • Co-packed with Rapid Si-diode technology
  • Low COES/EOSS
  • Mild positive temperature coefficient VCEsat
  • Temperature stability of Vf
Benefits
  • Best-in-class efficiency, resulting in lower junction and
  • case temperature leading to higher device reliability
  • 50 V increase in the bus voltage possible without compromising